Nuolatinis globotojas
Nuolatinis globotojas – fizinis asmuo, kuris prižiūri likusį be tėvų globos vaiką, su kuriuo nėra susijęs giminystės ryšiais ir kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa. Asmuo, norintis tapti nuolatiniu globotoju turi atitikti globėjams keliamus reikalavimus, būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą bei turėti bent vienerių metų vaikų globos ar budinčio globotojo veiklos patirtį. Nuolatinis globotojas sudaro tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru ir savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje prižiūri, auklėja, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą vaikui iki jam sukanka pilnametystė.
Nuolatinis globotojas savo šeimoje prižiūri:
- Vaikus, turinčius nesėkmingos laikinosios priežiros, globos ar įvaikinimo patirties
- Vyresnius nei 10 metų amžiaus vaikus;
- Vaikus, turinčius du ar daugiau brolius, seseris;
- Vaikus, turinčius nepilnametį tėvą ir (ar) motiną;
- Vaikus, turinčius sunkiai išgydomus ir (ar) nepagydomus raidos, psichikos sutrikimus, negalių;
- Vaikus, turinčius funkcionavimo sunkumų (neadaptyvus elgesys, socialinis nusišalinimas, prisitaikymo mokykloje sunkumai ir mokyklos nelankymas, polinkis į savižudybę ir pan.);
- Vaikus, kurie piknaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybiu.
Nuolatinis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip vieno vaiko ar jų grupės, jeigu neišskiriami broliai ir seserys arba prižiūrimas vienas ir nepilnamečių tėvų su vaiku (-ais).
Nuolatinio globotojo veikla yra ypatingai svarbi mūsų šalies vyresnio amžiaus, individualių poreikių bei įvairių sunkumų ir patirčių turintiems tėvų globos netekusiems vaikams, kurie dažnu atveju auga globos institucijose, nes fizinių asmenų, pasirengusių globoti šiuos vaikus, labai trūksta. Apklausų rezultatai rodo, jog tam įtakos turi tai, kad šiems vaikams auginti reikia didesnių laiko resursų, specialių žinių, neretai ir papildomų paslaugų (socialinių, sveikatos, pedagoginių ir t.t.), nuolatinio dėmesio, tinkamos gyvenimo aplinkos.
Siekiant, kad visi vaikai gyventų šeimos aplinkoje, nuolatinis globotojas atlieka labai prasmingą ir kilnų darbą, jo veikla yra apmokama, tam, kad jis galėtų nedirbti kito darbo ir visą dėmesį skirti vaikui. Svarbu tai, kad būsimas nuolatinis globotojas turi įgyti specialiųjų žinių ir nuolat jas atnaujinti. Nuolatinio globotojo prižiūrimo vaiko atstovas pagal įstatymą yra globos centras. Globos centras ir nuolatinis globotojas veikia komandoje dėl geriausių vaiko interesų ir poreikių tenkinimo.
Atlygis nuolatiniam globotojui:
- Kai vaikas (-ai) perduodamas prižiūrėti nuolatiniam globotojui, jam mokamo atlygio dydis yra ne mažesnis kaip 2 Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos dydžiai per mėnesį:
- Jeigu nuolatinis globotojoas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, jam atlygis didinamas už kiekvieną kitą vaiką ne mažiau kaip po 0,75 Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį;
- Jeigu pasibaigus vaiko globai dėl pilnametystės asmuo ir toliau yra prižiūrimas nuolatinio globotojo ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoda aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, šio asmens mokymosi laikotarpiu nuolatiniam globotojui mokamas atlygis, bet ne ilgiau iki asmeniui sueis 24 metai.
- Daugiau informacijos apie finansinę paramą globėjams rasite čia: PARAMA GLOBĖJAMS
Daugiau informacijos apie nuolatinio globotojo veiklą gali suteikti jūsų gyvenamojoje vietoje veikiantys globos centro centro specialistai, kurių kontaktus galima rasti: KONTAKTAI arba paskambinus į vaiko teisių liniją 8 800 10 800
Lankstinukas apie nuolatinį globotoją: LANKSTINUKAS