Globos centras domėjosi, ką Palangos gyventojai ir svečiai žino apie vaikų globą
Birželio 29 d. – liepos 5 d. visoje šalyje minint Globėjų savaitę Palangos miesto socialinių paslaugų centro Globos centro specialistai ir savanoriai kartu su vadove Daiva Dekontaite liepos 2 dienos popietę miesto centrinėje aikštėje kalbino praeivius vaikų globos klausimais. Globos centro specialistai siekė išsiaiškinti, ką žmonės žino apie globą, kokie mitai vyrauja visuomenėje apie globos procesą, globojamus vaikus. Beveik visi kalbintieji noriai sutiko pasidalinti savo žiniomis, įžvalgomis globos tematika ir tik vienas kitas prabėgom minėjo, kad mažai girdėjo apie globą ir neturi laiko apie tai kalbėti, nes atostogauja.
„Viskuo šeima yra svarbi augančiam vaikui. Šeima - pamatas vaikui, emocinė atrama, vyraujančios vertybės“ – kalbėjo viena iš pirmųjų praeivių. Kita kalbinta jauna pora mano, kad šeima vaikui sukuria emocinį ryšį, suteikia saugumą, nustato tam tikras elgesio ribas, rodo deramą pavyzdį. „<...> visai neseniai mudu kalbėjomės apie galimybę globoti vaikus, kurie gyvena globos namuose“ – viltingai pokalbį užbaigė pora atvykusi iš sostinės. „Galvoju, kad žmonės imasi globoti vaikus iš geros dūšios, neturintys savo vaikų“ – dar vienos nuomonės sulaukėme į pateiktą klausimą iš poilsiaujančios moters Palangoje. Į klausimą „Kas skatintų žmones vykdyti vaikų globą?“ - pusamžė poilsiautoja atsakė, kad svarbiausias motyvas globoti vaiką yra noras padėti žmonijai, altruizmas, tačiau ne mažiau svarbi yra ir finansinė valstybės parama. „Visuomenės didesnis švietimas, mažesnės biurokratinės kliūtys padėtų pritraukti potencialius vaikų globėjus. O švietimą visuomenei būtų galima vykdyti per socialinius tinklus, jie dabar populiariausi. Manau, kad labiau pritrauktų dėmesį vaizdinė socialinė reklama“- išreiškė savo nuomonę keturmetės mergaitės mama iš Šiaulių. Dar viena respondentė Laima iš Šiaulių teigė: „Kiekvienas turi savo viziją, vidinio pasaulio sampratą. Gal mes daugelis įsivaizduojame, kad galėtume globoti vaikus, bet pritrūksta drąsos, ryžto“.
Kodėl Lietuvoje vis dar trūksta pasirengusių globėjų? – ‚Manau, kad žmonės bijo didelės atsakomybės. Vaikas apverčia pasaulį aukštyn kojomis. Vaiko auginimas – iššūkis. Neturintys savų vaikų turbūt nelabai įsivaizduoja, kokia tai atsakomybė“ – samprotavo praeivė Irena, kuri pridūrė, kad savo aplinkoje nepažįsta nė vieno asmens, kuris globotų vaikus.
Lietuva – be vaikų globos namų, misija – įmanoma? – miesto gyventojas Andrius mano, kad globojamų vaikų situacija, galimybės patekti į šeimą padidėtų dėl piniginės paramos. „Manau, kad Lietuva be vaikų globos namų dar yra nerealus dalykas, o ir mūsų visuomenė dar nėra sąmoninga. Daugeliui šeimų vis dar trūksta žinių kaip auklėti vaikus, juos ugdyti. Nepakankamai tėvai rūpinasi savo mažamečiais, daug vaikų sostinėje matau gatvėse be tėvų priežiūros pakankamai vėlyvu paros laiku. Turėtų jaunus žmones dar mokykloje mokyti tėvystės įgūdžių, nes, sutikite, šiandien tai nevyksta. Vis dar veikiantys vaikų globos namai kalba ir apie tai, kad egzistuoja socialinės - ekonominės problemos“ – išsamią savo nuomonę apie socialinės globos institucijas pateikė Vilnietis Vitalijus ir pokalbį baigė pasidžiaugdamas, kad atsiranda žmonių pasiryžusių priimti svetimą vaiką į savo namus. Globėjams jis linki, kad toliau jie tęstų savo prasmingą veiklą. „Beglobiais vaikais pirmiausia turėtų pasirūpinti jų artimiausia aplinka, giminaičiai, na o jei jie nesutinka globoti, turbūt tokie vaikai vėl keliauja į globos namus“ – samprotauja praeivė.
Menininkų šeima iš Vilniaus yra įsitikinę, kad globėjui svarbu būti kantriam ir atlaidžiam. „Nesvarstėme apie vaikų globą, patys turime užauginę penkias dukras. Mūsų dukros išsibarsčiusios po pasaulį, užsiima menu. Susitinkame rečiau nei norėtume. Tiesą sakant, kai dabar atsirado daugiau laisvo laiko gal kada ateity su žmona pasvarstysime apie galimybę globoti vaikelį“. „Mylėti vaikus, pasiryžimas globoti - tai yra svarbios savybės, kuriomis turi pasižymėti globėjas. Taip pat ir pasirengimas, specialūs kursai“ - įsitikinusi jauna 4 vaikų mama iš Palangos.
Poilsiautojai atvykusiai iš Kauno uždavėme klausimą, susijusį su sunkumais, kuriuos patiria globėjai, augindami tėvų globos netekusius vaikus. „Svarbus vaiko charakteris, taip pat sveikatos būklė. Nežinai kokį vaiką pasiimsi globoti, koks jo vidus. Svarbu rasti santykį, priėjimą prie vaiko“. „Aš manau, kad globojami vaikai susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir vaikai augantys savo šeimose. Ypač paauglystės laikotarpis aštrus, retai kuriam ji lengvai praėjo“-mano Elena iš Telšių.
Praeivių taip pat klausėme ar jų aplinkoje yra žmonių, vykdančių vaikų globą. „<...> mano kaimynė turi įvaikinusi vaikelį. Matau jų gražius tarpusavio santykius. Kai mūsų vaikai užaugs, tada gal būt pamąstysime apie globą“ - atviravo kalbinta pašnekovė. „Pažįstu keletą šeimų, kurie net fiziškai supanašėja su įvaikintais vaikais. Patys auginame tris vaikučius ir neatmetame galimybės globoti vaiką, kuris neturi savo tėvelių. Globa apskritai yra sveikintinas dalykas“ – pozityviomis mintimis pasidalino jauni sutuoktiniai.
Globos centro specialistams buvo svarbu išgirsti ką mano paaugliai ir jaunuoliai apie vaikų globą, globojamus vaikus. Moksleivė iš Palangos teigė: – „Apie globą buvo kalbama mokykloje. Manau, kad globėjai labai reikalingi. Jei šeima negali pasirūpinti savo vaikais, geriausia, kad jie patektų į globėjų šeimas. Dar vienas pakalbintas šešiolikametis jaunuolis, paklaustas, kaip reaguotų jei jo tėvai nuspręstų globoti tėvų globos netekusį vaiką, nė kiek nesutrikdamas atsakė, kad sutiktų su tėvų sprendimu, nes šeimoje jis auga vienas.
Kalbintiems miestiečiams ir svečiams Globos centro darbuotojai ir savanoriai dalino informacines skrajutes siūlydami gauta informacija pasidalinti su kitais, kam ji gali būti aktuali. Džiugu, kad praeiviai pasidalino mintimis, kad vaikui būtina patenkinti ne tik pirminius poreikius (pvz. suteikti maistą, pastogę), bet svarbu užmegzti ir ryšį su vaiku, suteikti jam saugumą.